یاران حلقه


   ۳۰/۰۹/۱۳۹۵    3018 بازديد    بدون دیدگاه
یاران حلقه

یاران حلقه

اولین کتاب از سه‌گانه‌ی «ارباب حلقه‌ها»ست. هر چند که این مجموعه به زور سه گانه شده و کتاب اول خودش شامل دو کتاب است. فرود بگینز که ماجراهایش در کتاب هابیت‌ها آمده بود، حلقه‌ای را پیدا کرده که نمی‌داند چقدر قدرتمند و شوم است. در جشنی که برای تولد صد و چند سالگی‌اش برگزار می‌کند، اموالش و حلقه را به عموزاده‌اش «فرودو» می‌بخشد و خودش به سفر می‌رود. گندالف (جادوگر خاکستری) به فرودو راز حلقه را می‌گوید و از او می‌خواهد که از شایر برود زیرا سائورون (فرمانروای تاریکی) در جستجوی حلقه است. چند سالی از گندالف خبربی نمی‌شود و یک روز فرودو و هابیت دیگری به نام سام گمگی بنا به توصیه‌ی گندالف تصمیم می‌گیرند شایر را ترک کنند بدون اینکه مقصد نهایی‌شان را بدانند.

برخی از جملات کتاب

– فرودو گفت: متاسفم، من وحشت برم داشته؛ و هیچ دلم برای گولوم نمی‌سوزد.»

گندالف حرف او را قطع کرد: «تو او را ندیده‌ای.»

فرودو گفت: «دلم هم نمی‌خواهد ببینمش. نمی‌توانم منظورت را بفهمم. واقعا می‌خواهی بگویی که تو الف‌ها بعد از این همه کارهای وحشتناک گذاشتید زنده بماند؟ هر طور حساب کنید، او همان‌قدر بد است که اورک‌ها، و دشمن ماست. مرگ حقش است.»

«حقش است! به جرات می‌گویم حقش است. خیلی از کسانی که زنده‌اند حقشان مرگ است. و خیلی از کسانی که می‌میرند حقشان زندگی است. تو می‌توانی این زندگی را به آنها ببخشی؟ پس زیاد مشتاق نباش که در قضاوت، مردم را به مرگ محکوم کنی. چون حتی خردمندترین‌ آدم‌ها هم نمی‌تواند فرجام کار را ببیند. (ص ۱۳۶ – ۱۳۷)

– هر چه از طلاست درخشان نیست،

  و هر که سرگردان است گم‌گشته نیست؛

  آنکه پیر است و نیرومند پژمرده نمی‌شود،

  ریشه‌های عمیق را سرما نمی‌زند.

  از خاکسترها آتشی برخواهد آمد؛

  نوری از تاریکی بیرون خواهد آمد؛

  تاج از کف داده باید که پادشاه شود.

ص ۳۴۹ {این شعری است که آراگون را معرفی می‌کند}

جی.‌آر.آر. تالکین

جی.‌آر.آر. تالکین

مشخصات کتاب

عنوان: یاران حلقه

نویسنده: جی.آر.آر.تالکین

ترجمه: رضا علیزاده

نشر: روزنه

چاپ اول ۱۳۸۱


پ.ن: از لحاظ داستان‌پردازی، زبان و توصیفات کتاب خوبی است، اما یک جاهایی برایم کند پیش می‌رفت. یک دلیلش هم این بود که فیلم ارباب حلقه‌ها را دو بار دیده بودم و مدام منتظر بودم که به جاهای هیجان‌انگیز ماجرا برسم و اینکه می‌دانستم قرار است چه اتفاقی بیفتد بخشی از لذت بکر بودن را می‌گرفت. هر چند که کتاب تفاوت‌های زیادی هم با فیلم داره، مثلا شخصیت تام بامبادیل که در کتاب بود توی فیلم اصلا وجود نداشت، یا اینکه من یادم نمی‌آید 🙂

پ.پ.ن: ده حقیقت در مورد ج‌.آ.آر تالکین را می‌توانید در فیلم کوتاه زیر ببینید:

درباره نویسنده ()

سال 89-90 توی خیابان ادوارد براون کتاب‌فروش بودم. بعدش توی مجله‌ی «خط‌خطی» و بعضی روزنامه‌ها طنز می‌نوشتم. سال 94 کتابم منتشر شد «کتاب‌فروش خیابان ادوارد براون» از حدود سال 82 وبلاگ نویس بودم. سه چهار باری از بلاگ‌های مختلف مهاجرت کردم و حالا صفحه‌ی شخصی خودم را درست کرده‌ام. بیشتر در مورد کتاب‌هایی که خوانده‌ام می‌نویسم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *