پیشنهادهایی برای تعطیلات نوروز ۹۶


   ۲۲/۱۲/۱۳۹۵    1208 بازديد    ۲ دیدگاه

خواندن در طبیعت

تعطیلات عید زمان خوبی است برای اینکه کتاب بخوانیم و هدیه بدهیم. به همین دلیل اسم چند تا از کتاب‌های خوبی که سال ۹۵ خوانده‌ام را در این پست می‌نویسم که با کلیک کردن روی اسم آنها می‌توانید توضیحات بیشتر را در صفحه‌ای جداگانه بخوانید. امیدوارم سالی پر از کتاب‌های خوب و لحظه‌های شاد داشته باشید 🙂

شکسپیر و شرکا

جرمی مرسر توی شهر کوچکی در کانادا خبرنگار جنایی است. بر اثر اتفاقاتی که برایش می‌افتد مجبور می‌شود از کانادا فرار کند و برود فرانسه. بعد از مدتی با مشکل بی‌پولی و بی‌کاری مواجه می‌شود تا اینکه به صورت اتفاقی از کتاب‌فروشی شکسپیر و شرکا سردرمی‌آورد و مسیر زندگی‌اش عوض می‌شود.
کتاب بر اساس خاطرات واقعی نویسنده از زندگی‌اش در کتاب‌فروشی شکسپیر و شرکا نوشته شده

سرگذشت هکلبری فین

یک جورهایی ادامه‌ی کتابِ «ماجراهای تام سایر» است. این‌بار ماجرای پسر نواجوانی به اسم هکلبری فین که مادرش فوت کرده و به علت دائم‌الخمر بودن پدر، سرپرستی‌اش را به خانواده‌ی دیگری داده‌اند. یک روز پدرِ دائم‌الخمرش برمی‌گردد و او را از شهر می‌دزدد و به جزیره‌ای می‌برد. بعد از چند روز هکلبری‌فرین تصمیم می‌گیرد از آنجا فرار کند و در مسیرِ فرارش با دوستش جیم که برده‌ای فراری‌ است همراه می‌شود. کتاب در سال ۱۸۸۴ منتشر شده و ماجراهایش مربوط به زمان برده‌‌داری امریکاست.

سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش

سوکورو تازاکی در دوران دبیرستان با چهار نفر از دیگر گروهی صمیمی را تشکیل می‌دهند. بعد از مدتی روی خودشان اسم‌های خودمانی‌تری می‌گذارند. اسم پسرها می‌شود آکا (قرمز) و آو (آبی)  و اسم دخترا شیرو (سفید) و کورو (سیاه) ولی سوکورو، همان سوکورو باقی می‌ماند و اسمش معنی هیچ رنگی نمی‌دهد. سال دوم کالج یک روز هر چهار دوست صمیمی‌اش خبر می‌دهند که دیگر نمی‌خواهند سوکور را ببینند و برای همیشه او را از گروه‌شان بیرون می‌اندازند بدون اینکه به او هیچ توضیحی بدهند. بعد از این اتفاق سوکور مدام به مرگ فکر می‌کند و…

سرگذشت حاجی‌بابای اصفهانی

«جیمز موریه» دیپلمات انگلیسی در زمان فتحعلی شاه چند سالی به ایران می‌آید. بعد از تمام شدن ماموریتش وقتی به انگلستان برمی‌گردد کتاب «سرگذشت حاجی بابای اصفهانی» را می‌نویسد. چند سال بعد (در زمان ناصرالدین شاه) میرزا حبیب اصفهانی که در عثمانی (ترکیه) زندگی می‌کرده، کتاب را از فرانسه به فارسی ترجمه می‌کند. دیپلمات انگلیسی دیگری به نام فیلات این کتاب را سال ۱۹۰۵ در کلکته به نام احمد روحی (کسی که نسخه‌ی اصلی را خطاطی کرده بود) منتشر می‌کند وقتی برای اولین‌بار «سرگذشت حاجی‌بابای اصفهانی» در ایران منتشر می‌شود همه فکر می‌کنند یک ایرانی آن را نوشته است. داستانِ چاپ و انتشار کتاب و ماجراهای بعدش، به اندازه‌ی خود کتاب جالب و پرماجراست.
داستانِ کتاب در مورد جوانی به اسم حاجی بابا است که در مغازه‌ی دلاکی پدرش توی اصفهان کار می‌کند. یکی از مشتری‌های مغازه به اسم عثمان آغا که تاجر پوست است، آنقدر از سفرهایش با آب و تاب تعریف می‌کند که یک روز حاجی‌بابا تصمیم می‌گیرد سفری با عثمان آغا برود. این سفر زندگی حاجی‌بابا را در مسیر دیگری قرار می‌دهد و ماجراهای زیادی برایش پیش می‌آید. حاجی بابا داستان زندگی‌اش را برای یک دیپلمات انگلیسی روایت می‌کن و در بعضی از فصل‌ها نیز خرده‌روایت‌هایی از شخصیت‌های دیگرِ داستان، به ماجراهای حاجی‌بابا اضافه می‌شود.

یک رمانس دانشگاهی مرگبار

داستانش خطی نیست و فضای پست مدرنی دارد. روایت درهم و برهمی مردی است که دچار «سندرم روایت‌گری ناشی از شمارش معکوس» شده و خاطرات پراکنده‌‌ای را تعریف می‌کند که بیشترش مربوط به دوران دانشجویی است.

مریخی

مارک واتنی یکی از اعضای گروه اکتشافی «آرس ۳» است که برای نمونه‌برداری به مریخ رفته‌‌. در سول ششم (روز ششم مریخی) ماموریتشان با مشکلی مواجه می‌شود. اعضای گروه به ایستگاه فضایی برمی‌گردند اما مارک روی مریخ جا می‌ماند.

جادوگرها

پسر نوجوانی همراه پدر و مادرش به نروژ می‌رود تا مادربزرگش را ببیند. پدر و مادرش بر اثر یک حادثه رانندگی فوت می‌کنند و مادربزرگش سرپرستی پسرک را به عهده می‌گیرد. مادربزرگ برای پسرک داستان‌هایی از جادوگرها تعریف می‌کند و نشانه‌هایی می‌دهد که چگونه می‌شود یک جادوگر واقعی را شناخت. زمانِ باز شدن مدرسه‌ها می‌رسد و بر اساس وصیت والدین، آنها مجبورند به انگلستان برگردند. یک روز پسرک به طور اتفاقی جادوگرها را از نزدیک می‌بیند و درگیر ماجراهایی می‌شود.

ادبیات در مخاطره

کتابی است درباره‌ی ادبیات. تودورف در این کتاب برخلاف نظریه‌های قبلی‌اش (بوطیقای ساختارگرا و…) محتوای ادبیات را مهم‌تر از فرم و ساختار می‌داند.

فلسفه ترس

کتاب هفت فصل دارد. «فرهنگ ترس»، «ترس چیست؟»، «ترس و خطر (ریسک)»، «جذابیت ترس»، «ترس و اعتماد»، «سیاست ترس» و «فراسوی ترس». نویسنده بیشتر بر روی نوعی از ترس تاکید دارد که ذهنی هستند، مثل ترسیدن از خبرهایی که در در رسانه‌ها منتشر می‌شود و یا ترس از اتفاق‌های بدی که ممکن است برای ما بیفتد. نویسنده در فصل‌‌های مختلف توضیح می‌دهد که چطور رسانه‌ها و سیاست ترس‌هایی را در جامعه تزریق می‌کنند که برای بیشتر آنها دلیل منطقی برای ترسیدن وجود ندارد و از طرف دیگر بر این نکته هم تاکید می‌کند؛ آرمان‌شهری که در آن هیچ ترسی وجود ندارد نیز جای جذابی برای زندگی نیست.

در آمدی کوتاه بر مغز

کتاب سعی می‌کند به زبانی ساده مغز انسان را توضیح بدهد. از زیست‌شناسی مغز شروع می‌کند و از مراحل شکل‌گیری مغز می‌گوید تا بخش‌های مختلفِ آن. در فصل‌های میانی کارکردهای مغز و مفاهیمی مانند آگاهی، حافظه، خواب و… را توضیح می‌دهد و در فصل‌های آخر در مورد حواس پنج‌گانه و مرگ مغزی می‌گوید

هابیت 

تالکین استاد زبان دانشگاه آکسفورد بود و یک روز هنگامی که برگه‌های دانشجوها را تصحیح می‌کرد روی یک برگه‌ی خالی این جمله را نوشت: «داخلی سوراخی توی زمین هابیتی زندگی می‌کرد.» این جمله ذهنش را مدام مشغول کرد و شروع به نوشتن کتاب «هابیت» کرد. بعد از انتشار و استقبال خوب از این کتاب، ناشر به تالکین پیشنهاد داد که کتاب دیگری مشابه هابیت بنویسد و تالکین شروع کرد به نوشتن «ارباب حلقه‌ها» می‌شود گفت هابیت یک جورهایی مقدمه‌ی ارباب حلقه‌هاست.

هابیت‌ها موجوداتی شبیه انسان هستند با قدی بسیار کوتاه و پاهایی بسیار بزرگ که به آنها کمک می‌کند آرام و بی‌سرو‌صدا راه بروند و مخفی شوند. هابیت‌ها خانه‌‌هایشان را توی زمین می‌سازند و موجودات آرام و محافظه‌کاری هستند و کاری با دیگران ندارند. داستانِ کتاب در مورد هابیتی است به نام «بیلبو بگینز» که یکی از اجدادش مانند بقیه‌ی هابیت‌ها محافظه‌کار است اما از جدِ دیگرش رگِ ماجراجویی را به ارث برده. یک روز گندالف (جادوگر خاکستری) بگینز را می‌بیند و برای عصرانه مهمانش می‌شود، اما ماجرا فقط یک مهمانی ساده نیست و جادوگر به همراه چند دورف به آنجا رفته تا بیلبو بگینز را به یک سفر ماجراجویانه و پر از خطر دعوت کند.


پ.ن: سال قبل هم کتاب‌هایی برای عید ۹۴ پیشنهاد داده بودم که می‌توانید از اینجا بخوانید.

درباره نویسنده ()

سال 89-90 توی خیابان ادوارد براون کتاب‌فروش بودم. بعدش توی مجله‌ی «خط‌خطی» و بعضی روزنامه‌ها طنز می‌نوشتم. سال 94 کتابم منتشر شد «کتاب‌فروش خیابان ادوارد براون» از حدود سال 82 وبلاگ نویس بودم. سه چهار باری از بلاگ‌های مختلف مهاجرت کردم و حالا صفحه‌ی شخصی خودم را درست کرده‌ام. بیشتر در مورد کتاب‌هایی که خوانده‌ام می‌نویسم.

دیدگاه‌ها (۲)

آدرس بازتاب فید دیدگاه ها

  1. میله بدون پرچم می‌گه:

    سلام
    دیروز برای تولد فرزندم جادوگرها را گرفتم!
    سلامت و شاد باشی رفیق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *