خیابان چرینگ کراس شماره ۸۴


   ۰۷/۰۴/۱۳۹۶    739 بازديد    ۴ دیدگاه
خیابان چرینگ‌کراس شماره 84

خیابان چرینگ‌کراس شماره ۸۴

سال ۱۹۴۹ لندن دوران بحران بعد از جنگ‌جهانی دوم را می‌گذراند. کتاب‌فرشی مارکس و شرکا در خیابان چرینگ‌کراس یک آگهی می‌زند که کتاب‌های دست‌دوم را ارزان به همه جای دنیا ارسال می‌کند. هلین هاتف نویسنده ناموفق فیلم‌نامه در امریکاست. وقتی این تبلیغ را می‌بیند به کتاب‌فروشی نامه می‌زند و کتاب‌هایی را که می‌خواهد سفارش می‌دهد. نامه‌نگاری‌های هلین و کتاب‌فروش‌های مارکس وشرکاء به مدت بیست سال ادامه پیدا می‌کند و گاهی هلین نیز برای آنها چیزهایی می‌فرستد. در سال ۱۹۷۰ هلین هاتف مجموعه این نامه‌نگاری‌ها منتشر می‌کند.

برخی از جملات کتاب

– فرانک عزیز،

می‌خواستم روزی که آنگلر رسید، برایت بنویسم متشکرم. فقط چاپ چوبی‌اش به تنهایی ده برابر قیمت کتاب می‌ارزد. در چه دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که این‌قدر راحت می‌توانیم مالک چیزی به این زیبایی باشیم! آن هم باقیمت یک بلیط نمایش برادوی، یا یک پنجاهم روکش یک دندان! (ص ۶۵)

– آیا سفرنامه‌ی دوتوکویل به آمریکا را دارید؟ یکی مال من را امانت گرفت و هرگز آن را پس نداد. چرا آدم‌هایی که حتی خوابِ دزدیدن چیزی را هم نمی‌بینند، کتاب دزدی از نظرشان اشکالی ندارد؟ (ص ۷۵)

– در مورد اینکه هرگز چاسر نخوانده‌ام احساس گناه می‌کنم اما درباره‌ی یادگرفتن زبان آنگلو -ساکسون باستان/انگلیسی میانه با دوستی، که موضوع پایان‌نامه‌ی دکترایش این بود، صحبت کردم. آنها از او خواسته بودند که رساله‌ای درباره‌ی زبان انگلوـساکسون باستان در مورد هر موضوعی که خودش انتخاب کند بنویسد. اما تنها موضوعی که به زبان انگلوـساکسون باستان پیدا کرد، این بود: «چطور هزاران سرخ‌پوست را قتل‌عام کنیم.» (ص ۸۹)

هلن هانف

هلین هانف

مشخصات کتاب

عنوان: خیابان چرینگ کراس شماره ۸۴

نویسنده: هلین هاتف

ترجمه: لیلا کرد

چاپ اول ۱۳۹۵

۱۲۰ صفحه

قیمت: ۱۲۰۰۰ تومان


پ.ن: کتاب جمع‌و‌جور و خوش‌خوانی است. خواندن رابطه‌ی یک کرم کتاب و کتاب‌فروشی در سال ۱۹۴۹ که کیلومترها از هم فاصله دارند برایم جذاب بود.

پ.پ.ن: بر اساس این کتاب فیلمی هم ساخته شده است.

کتاب‌فروشی مارکس و شرکا

کتاب‌فروشی مارکس و شرکا

درباره نویسنده ()

سال 89-90 توی خیابان ادوارد براون کتاب‌فروش بودم. بعدش توی مجله‌ی «خط‌خطی» و بعضی روزنامه‌ها طنز می‌نوشتم. سال 94 کتابم منتشر شد «کتاب‌فروش خیابان ادوارد براون» از حدود سال 82 وبلاگ نویس بودم. سه چهار باری از بلاگ‌های مختلف مهاجرت کردم و حالا صفحه‌ی شخصی خودم را درست کرده‌ام. بیشتر در مورد کتاب‌هایی که خوانده‌ام می‌نویسم.

دیدگاه‌ها (۴)

آدرس بازتاب فید دیدگاه ها

 1. میله بدون پرچم می‌گه:

  سلام
  خیلی آشنا بود… به خاطر اسمش نبود؟! شرلوک و شرکا هم داشتیم!؟ اسم کتابفروشی…
  مغزم هنگ کرد!
  آقا بازم بابت جانورنامه ممنونم. نوشتم در موردش

  • محسن پوررمضانی می‌گه:

   یه کتاب دیگه بود به اسم «شکسپیر و شرکا» اون توی فرانسه است. این یکی توی انگلیسه. اگه وقت کردی بخون کتاب خوبیه 🙂
   ممنون که وقت گذاشتی برای جانورنامه 🙂

 2. غزال استوارنیا می‌گه:

  این کتاب عالیه. ترجمه فوق العاده روان و خوبی داره و من عاشق هلین هانف شدم که اونقدر آدم راحتیه که از پشت کلمات نامه هاش مشخصه. یک جای کتاب هم نام خلیج فارس اورده شده. نامه مربوط به سال ۱۹۵۳ نوشته Persian Golf

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *